DJ KRUSH (JPN) 27.10.2008 27.10.2008 @ Helsinki

Back to tapahtumat O

quote
http://www.basso.fi/keskustelu_aihe.php?aihe_id=50502

Japanilainen turntable-artisti DJ Krush saapuu yli kuuden vuoden tauon jälkeen keikalle Suomeen. Maailman teknisimpiin levynsoittajiin kuuluva dj, tuottaja ja artisti nähdään Helsingin Tavastialla lokakuun 27. päivä.

Dj Krush, oikealta nimeltään Hideaki Ishi, innostui hiphop-kulttuurista nähtyään 1980-luvun alussa ”Wild Style” -elokuvan. Pian nuori mies hankki ensimmäiset levysoittimensa ja aloitti määrätietoisen treenaamisen. Vuonna 1987 Krush oli mukana perustamassa Krush Possea, joka nousi nopeasti Japanin suosituimmaksi hiphop-yhtyeeksi.

Vuosien harjoittelun tuloksena DJ Krushista kehittyi ilmiömäisen taitava dj, joka pyöritti keikoillaan jopa neljää levyä samanaikaisesti. Vuonna 1992 artisti siirtyi soolouralle, ja debyyttialbumi ”Krush” ilmestyi kahta vuotta myöhemmin. Dj-keikkojen ohessa Krush esiintyi myös yhdessä perinteisiä instrumentteja soittavien muusikoiden kanssa, mikä oli tuohon aikaan hyvin poikkeuksellista.

DJ Krush on viimeiset 15 vuotta kiertänyt maailmaa yhtenä ”turntablismin” arvostetuimmista nimistä esiintyen niin suurilla rock-festivaaleilla kuin elektronisen musiikin tapahtumissa. Esimerkiksi Mo’ Waxin ja Ninety Nine Recordsin kautta musiikkiaan julkaissut artisti on vuosien aikana myös remixannut kymmeniä yhtyeitä, tuottanut musiikkia sekä säveltänyt elokuva- ja mainosmusiikkia.

Aikaisemmin DJ Krush on vieraillut Suomessa ainoastaan Ilosaarirockissa kesällä 2002. Konsertin 15 euroa maksavat ennakkoliput tulevat myyntiin Tiketin toimipisteisiin perjantaina elokuun 15. päivä. Ovelta liput maksavat 17 euroa. Tapahtuma järjestetään Fullsteam Agencyn, Tavastian ja Bassoradion yhteistyönä.

http://www.sus81.jp/djkrush/
http://www.myspace.com/hideakiishii
http://www.fullsteamagency.com

Nam <3

Nuoruuteni unelma Krushin livenä kuulemisesta onneksi toteutui jo muutama vuosi sitten, ja sen kokemuksen perusteella en kyl jättäis tätä iltaa väliin!

Tänne, lippukin löytyy jo :)

http://www.sus81.jp/djkrush/en/profile/krush_ap.jpg
DJ Krush Live Rote Sonne Munich(SamuraiFM) 2008.02.2007.mp3
http://www.megaupload.com/?d=E5D6VXA0

live at sonar festival (barcelona) 06-17-2006
http://www.torrentz.com/db9581a6b74a4314492e1cbb2b8df168fce70ad3

http://redbullmusicacademyradio.com/ARCHIVE.153.0.php?extID=0&showID=745
http://rapidlibrary.com/index.php?q=krush&filetype=

TÄÄLLÄ!

vitun ikenet, kun tää on maanantaina :( vai moneltakohan herra alkaa spinnaa vahaa lautasilla? Ei nimittäin voi kyl mitenkään olla just alotetus duunis ihan homees 28. päivä :)

Mwahahaa! Fuksiristeilyltä semi-suoraan tänne :P

[q]tomii, 3.10.2008 11:29:
vitun ikenet, kun tää on maanantaina :( vai moneltakohan herra alkaa spinnaa vahaa lautasilla? Ei nimittäin voi kyl mitenkään olla just alotetus duunis ihan homees 28. päivä :)
[/q]

Siis tähänhän pätee Tavastian uudet arki-iltojen soittoajat eli Krush aloittanee joskus klo 21 - 22 aikoihin, joten ei kyllä seuraavan päivän duunit voi estää paikalle tuloa!

käsi pystyyn ketä oli 2002 ilosaares krushin keikalla!

o/

ei vidu kyl tää o pakko tulla kattoo jos ei vuorot paina päälle

[q]Vteich, 4.10.2008 00:11:
---

Siis tähänhän pätee Tavastian uudet arki-iltojen soittoajat eli Krush aloittanee joskus klo 21 - 22 aikoihin, joten ei kyllä seuraavan päivän duunit voi estää paikalle tuloa!
[/q]

Jes, jotakin tällaista muistelinkin

[q]homppa, 4.10.2008 04:01:
käsi pystyyn ketä oli 2002 ilosaares krushin keikalla!

o/
[/q]

o/ muistaakseni :D

[q]homppa, 4.10.2008 04:01:
käsi pystyyn ketä oli 2002 ilosaares krushin keikalla!

o/
[/q]

O/

Oli kyl jäätävän kova... Olikohan samalla kertaa myös amon tobin.. seki ol raju joskus ilosaaressa. festarien parhautta siis...

[q]homppa, 4.10.2008 04:01:
käsi pystyyn ketä oli 2002 ilosaares krushin keikalla!

o/
[/q]

o/

Viimeinen biisi: Meiso (DJ Shadow remix)

[q]homppa, 4.10.2008 04:01:
käsi pystyyn ketä oli 2002 ilosaares krushin keikalla!

o/
[/q]

0/ jihuu, että oli kova muuten..

PÄÄSISINPÄ! Mutta ei pysty tänään Helsinkiin tulemaan... voi vitjat. No ei voi mitään.

kohta räjähtää!

ttu ku ei pääse mestoille. nää on tälläsii "twice in a life time"-tyylisii juttui kuiteski.

Olipas hankalaa saada lippu viime tinkaan:
- Info että liput ovat loppumassa tuli asiakaspalaverin alussa
- Nettiyhteys pätki täysin
- Sammon verkkomaksu ei toimi duunikoneen ubuntulla (yllätys, pankki vaihtoon kunhan loput rahat tulevat... islannista)
- printteri ei toiminut

Mutta nyt mestoille... Viime tavastian keikasta onkin jo aika monta vuotta.

Huhuh.. kyllä löyty potkuu. I'm KRUSHED. Töydellistä/älytöntä! <3<3<3

O